Srbija

VEŠTICE IZ NJUZVIKA Miroslava Milenović: Tama je najdublja pred zoru

Decenijama u našem društvu nema odgovornih ni za propala preduzeća, ni za loše privatizacije, ni za pad helikoptera, ni za Savamalu...

Objavljeno: 10.01.2017. 06:00h
Foto: Fonet, Miroslava Milenović
Nenormalno mora da prestane da bude normalno. Srbiji je potrebna promena sistema, da kriminalci budu u zatvorima, da pristojan svet može da živi normalno, a ne da preživljava, da se moral, čast, poštenje, odgovornost vrate u naš život i rečnik...

Odgovornost je prioritetni postulat svakog stabilnog i civilizovanog društva. Zasad se o odgovornosti samo govori, i to se očekuje u određenim opozicionim krugovima dok je bahata vlast u potpunosti zanemaruje. Uz rastuće nametanje diktature, aktuelna vlast odbija da prihvati problematiku odgovornosti kao uslov svih uslova modernog demokratskog društva. Decenijama u našem društvu nema odgovornih ni za propala preduzeća, ni za loše privatizacije, ni za pad helikoptera, ni za Savamalu...

Aktuelna vlast prikazuje sebe kao svemoćne spasitelje, pri čemu se svaka opoziciona misao i politika predstavlja kao nelojalna i izdajnička. Fokusirajući se na očuvanje i stalno jačanje svoje vlasti i moći, politička kvazielita krši čak i elementarne norme etičnosti i časti, pri čemu se znatnim delom oslanja na brojne kriminalne grupacije, često eufemistički nazvane sportskim navijačima. Time se daje do znanja da država nema ozbiljnu nameru da se obračuna s korupcijom i kriminalom. U takvom sklopu društvene patologije nenormalno postaje normalno. Blokada do srži korumpiranog pravosudnog sistema stvara sve veći osećaj nesigurnosti. Tužilaštvo kao da je zaboravilo šta je njegova primarna funkcija, kao i da tužilac mora da bude hrabar, a ako to nije, onda nije tužilac, onda je krpa vladajuće kvazielite. Gruba manipulacija potpuno podređenih i udavljenih medija generiše moralnu i političku konfuziju bez presedana u istoriji ove zemlje. Odgovora na bitna egzistencijalna pitanja nema, a nema ih jer vlast nema integritet. Jednom izgovorena laž, jednom dato neispunjeno obećanje, kao i nesposobnost da se snosi odgovornost za propuste i greške urušavaju integritet pojedinca. Zato premijer nema integritet, kao ni vladajuća kvazielita, koja ga slepo prati. Za njih zakoni ne važe, oni bez posledica mogu da ruše, grade, poklanjaju i ono što nije njihovo, lažu, kradu, ubijaju, prebijaju...

Ko je ubio Ćuruviju, ko mlade vojnike na odsluženju vojnog roka, ko je obespravio na hiljade malih akcionara, ko je pokrao penzioni fond, gde su kiparske pare, ko i danas poklanja našu imovinu, ko je rušio tri barake? Odgovor za sve je isti: šljam koji su unajmili oni koji se predstavljaju ili su se predstavljali kao država.

Propadanje Srbije može se zaustaviti samo ako se zdrave snage okupe oko najnužnijeg plana za spas Srbije. Ovakav savez sa različitim sistemima vrednosti ima smisla samo ako postoji verovatnoća za pobedu na izborima i sprovođenje oročenog plana, bez interesa da se vlada, već sa željom da se promeni sistem, s oročenim mandatom na godinu dana. U godini promene sistema treba uvesti potpunu transparentnost rada javnog sektora, zabraniti potpisivanje tajnih ugovora, popisati i proceniti svu državnu imovinu, doneti nove izborne zakone, nov zakon o finansiranju političkih stranaka, osloboditi medije, doneti dugo najavljivan zakon o poreklu imovine, ukinuti protivustavno smanjenje penzija, staviti van snage štetne zakone, otvoriti široku javnu raspravu o pravosuđu, obrazovanju i zdravstvu, uvesti zdravstveno osiguranje plaćeno iz budžeta za sve građane, uvesti univerzalnu socijalnu zaštitu za sva domaćinstva bez primanja, postaviti temelje agrarne reforme, završiti restituciju i vratiti oteto... Tek tada sa slobodnim medijima mogući su i slobodni izbori.

Tama je najdublja pred zoru, rekao mi je pre nekoliko dana dragi prijatelj, gospodin Mijač, na dodeli nagrade „Verica Barać“ za borbu protiv korupcije Dušanu Teodoroviću. A zora uvek svane...

Autorka Miroslava Milenović je forenzični računovođa i donedavna članica Saveta za borbu protiv korupcije
 
KliknitePrevucite za sledeću vest

Pratite nas na Facebooku
Povezane vesti
Fonet, Miroslava MilenovićFoto

Od oronulog sovjetskog kompleksa do VIP tretmana: Ovo će biti novi medicinski centar za Putinovu elitu (FOTO)

Fonet, Miroslava MilenovićRegion

NEWSWEEK INTERVJU Dušan Reljić: EU da preispita politiku prema Balkanu

Fonet, Miroslava MilenovićISTORIJA

NEWSWEEK FLASHBACK Vanzemaljci među nama: Posetioci iz svemira nisu zaobilazili ni Srbiju

Fonet, Miroslava MilenovićMEDICINA

NEWSWEEK PREDSTEVLJA Zloćudni tabu: Rak anusa

Inicijalizacija u toku...
Ostale vesti iz rubrike Srbija
Fonet, Miroslava MilenovićSrbija

NEWSWEEK INTERVJU Aleksa Ðilas: Nisam oprostio ono što su učinili mom ocu i mojoj porodici

Fonet, Miroslava MilenovićSrbija

Udri brigu na veselje: Evo kako su društvene mreže ispratile "voz od Raške unatraške" (FOTO)

Fonet, Miroslava MilenovićSrbija

Traženi zbog terorizma: Dvojica srpskih državljana uhapšena po poternici Crne Gore

Fonet, Miroslava MilenovićSrbija

Voz Beograd - Kosovska Mitrovica: Putovanje šibice kroz bure baruta (FOTO)

PRATITE NAS

Pratite našu Facebook stranicu.